Halluxy

 

O halluxach

Jeśli zauważasz obrzęk i bolesne wykrzywienie stawu łączącego paluch ze stopą, to może być hallux – czyli paluch koślawy.

Podejrzewa się, że ponad połowa kobiet w Polsce ma halluxy. Jest to deformacja często spowodowana chodzeniem w wąskich (zwężających się z przodu) butach i w „szpilkach”. Halluxy mogą występować rodzinnie, ale wiele jest spowodowanych wąskimi butami. Dziewięć na dziesięć halluxów występuje u kobiet. Dziewięć na dziesięć kobiet ubiera za wąskie buty.

Zbyt wąskie buty mogą być przyczyną innych problemów w stopie, jak modzele, odciski i palce młotkowate.

Gdy masz halluxa, podstawa Twojego palucha (staw śródstopno-palcowy) staje się powiększona i wystaje na zewnątrz. Skóra w tym miejscu bywa zaczerwieniona i bolesna. Noszenie każdego rodzaju obuwia może wywoływać bolesne dolegliwości, gdyż staw ten zgina się i jest aktywny podczas każdego Twojego kroku. Im większy hallux, tym bardziej jest bolesny podczas chodzenia. Dodatkowo może pojawić się zapalenie kaletki. Paluch może zakrzywiać się w kierunku drugiego palca lub nawet całkowicie się pod niego przemieścić. Skóra na spodzie stopy może stać się cienka i bolesna. Nacisk palucha na drugi palec może doprowadzić do zmiany osi drugiego palca, który nachodzi na trzeci. Zaawansowany hallux powoduje groteskowy wygląd Twojej stopy, ale co gorsze chodzenie staje się utrudnione. Ból może stać się przewlekły, może też rozwinąć się choroba zwyrodnieniowa.

Ulga w Halluxach

Większość halluxów można do pewnego momentu leczyć nieoperacyjnie. Zapobieganie zawsze jest najlepsze. Aby zminimalizować ryzyko powstania halluxa, nigdy nie zakładaj zbyt małego obuwia. Wybieraj buty, które dobrze pasują do kształtu Twojej stopy. Kupuj buty nie uciskające palców, szerokie w podbiciu i z miękką podeszwą. Unikaj butów za krótkich, za wąskich, ostro zakończonych oraz wysokich szpilek.

Jeśli masz już halluxa, ubieraj buty na tyle szerokie, by nie uciskały palucha. Ból powinien się znacznie zmniejszyć. Możesz także spróbować ochronnych wkładek by odciążyć bolesny rejon. Często precyzyjne iniekcje łagodzą dolegliwości.

Jeśli Twój hallux nasilił się do stadium, w którym odczuwasz problemy w chodzeniu lub nie pomagają nawet odpowiednio dostosowane obuwie, możesz wymagać leczenia operacyjnego. Operacja halluxa koryguje kości, więzadła, ścięgna i nerwy, a Twój paluch wraca na prawidłowe miejsce. Dysponujemy wieloma technikami operacyjnymi, w tym ambulatoryjnymi (bez pobytu w szpitalu), wykorzystując tzw. blok nadkostkowy (specjalny rodzaj małoinwazyjnego, skutecznego znieczulenia). Wiele operacji wykonujemy bez stosowania implantów. Jednak jeśli konieczne, używamy nowoczesnych, małych implantów do zapewnienia stabilności palucha po zabiegu. Dzięki temu jeszcze tego samego dnia wrócisz do domu, a Twój paluch wreszcie będzie prosty. Po operacji poinformujemy Cię dokładnie o dalszym postępowaniu, dzięki czemu szybko wrócisz do pełnej sprawności.

Hallux u dziecka

U nastolatków (szczególnie narażone są dziewczynki w wieku 10-15 lat) mogą rozwijać halluxy dziecięce u podstawy palucha. W przeciwieństwie do dorosłych, młoda osoba może normalnie ruszać chorym stawem. Często występuje jednak ból i problemy w doborze obuwia. Spróbuj „rozbić” buty dziecka lub kup szersze. Operacja nie jest zalecana do czasu, gdy pojawi się bardzo silny ból, bez reakcji na zmianę obuwia. Jeśli dziecko zostało jednak zoperowane przed okresem zakończenia wzrostu kostnego, istnieje wysokie ryzyko nawrotu problemu.

Hallux małego palca

Jeśli dokucza Ci bolesny obrzęk zewnętrznej części stopy przy małym palcu, możesz mieć halluxa małego palca. Często występuje też twarde zrogowacenie i bolesne zapalenie kaletki w tej okolicy. To bardzo podobna choroba do halluxa – palucha koślawego. Powoduje ją najczęściej chodzenie w zbyt wąskich butach. Powinieneś zmienić je na komfortowe, szerokie, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla małego palca. Jeśli to nie pomoże, ale dolegliwości bedą Ci przeszkadzały, wykonamy chirurgiczną korekcję.

 

dr Jan Paradowski ©

 

 

 

 

Umów wizytę w klinice
Foot-Med i zadbaj o swoje stopy
Napisz do nas
Formularz kontaktowy