Nagniotki

 

Nagniotki

Każdego dnia przeciętny człowiek spędza kilka godzin na stojąco i wykonuje kilka tysięcy kroków. Podczas chodzenia obciążasz stopy ciężarem równym 3-krotnej masie Twojego ciała. Nic więc dziwnego, że Twoje stopy bolą! W rzeczywistości większość problemów ze stopami jest wynikiem nie tyle samego chodzenia, ile obuwia, w którym chodzisz. Dla przykładu, nagniotki, będące rodzajem odcisku, tworzą się na Twojej stopie, ponieważ kości napierają na but, wywierając ucisk na skórę. Powierzchowna warstwa skóry grubieje i rozrasta się, drażniąc tkanki leżące głębiej. Odciski twarde, czyli nagniotki są zazwyczaj zlokalizowane na czubkach palców lub z boku małego palca. Odciski miękkie, czyli modzele mogą przypominać otwartą ranę i powstają w przestrzeniach między palcami, w miarę jak palce pocierają o siebie nawzajem.

20

Przyczyny

♦Źle dopasowane obuwie. Jeżeli buty są za ciasne, zgniatają stopę, zwiększając ucisk. Jeśli są za luźne, stopa może ślizgać się i pocierać o but, wytwarzając otarcia.

♦Zniekształcenia palców, takie jak palec młotkowaty lub szponiasty.

♦Obuwie na wysokim obcasie, ponieważ zwiększa nacisk na przodostopie.

♦Ocieranie o szew wewnątrz buta.

♦Nieprawidłowo dopasowane skarpety.

Diagnoza i leczenie

Nagniotki zazwyczaj są wyraźnie widoczne. Mogą mieć bolesne miejsce na środku, otoczone żółtawą martwą skórą. Leczenie schorzeń stóp, takich jak nagniotki, wymaga pracy zespołowej. Będziesz musiał współpracować ze swoim lekarzem, żeby mieć pewność, że problem nie powróci.

Podczas wizyty w gabinecie

Żeby przywrócić prawidłową powierzchnię skóry i uśmierzyć ból, Twój lekarz może zredukować nagniotek, ścinając martwe warstwy skóry za pomocą skalpela. Ten zabieg powinien być wykonany przez specjalistę, nie wykonuj go samemu, zwłaszcza jeśli masz zaburzenia krążenia, słaby wzrok lub zaburzenia czucia w obrębie stopy. Jeżeli lekarz wykryje zasadniczą przyczynę, taką jak zniekształcenie palca, może je skorygować. Większość zabiegów operacyjnych może być przeprowadzona w trybie ambulatoryjnym.

W domu

♦Możesz regularnie namaczać swoje stopy oraz używać pumeksu lub tarki do stóp, żeby zmniejszyć rozmiar nagniotków i modzeli.

♦Noszenie piankowych wkładek w kształcie pierścienia pomoże Ci zmniejszyć ucisk.

♦Używaj plastrów, które nie są nasączone lekami, ponieważ te nasączone mogą zwiększać podrażnienia i wywoływać infekcję.

♦Włóż kawałek owczej wełny (nie bawełny) pomiędzy palce, żeby chronić modzele przed urażeniami.

♦Noś obuwie, które jest dobrze dopasowane i ma dużo miejsca na palce.

 

 

dr Jan Paradowski ©

 

Umów wizytę w klinice
Foot-Med i zadbaj o swoje stopy
Napisz do nas
Formularz kontaktowy