Umów wizytę u dr. Jana Paradowskiego – kliknij tutaj
Paluch sztywny (hallux rigidus) jest schorzeniem stawu umiejscowionego u podstawy dużego palca u stopy.
Powoduje ból i sztywność w obrębie stawu i sprawia, że z czasem coraz trudniej jest zgiąć palec. Termin ‘hallux’ oznacza duży palec u stopy, a ‘rigidus’ sztywność, niemożność zgięcia. Schorzenie noszące nazwę ‘paluch sztywny’ jest rodzajem choroby zwyrodnieniowej stawu.
Ta choroba może dawać duże dolegliwości, a nawet ograniczać sprawność, ponieważ paluch jest używany przy chodzeniu, schylaniu się, wspinaniu i staniu. Wielu pacjentów myli paluch sztywny z halluksem, który dotyczy tego samego stawu, ale jest innym schorzeniem, wymagającym innego rodzaju leczenia.
Ponieważ paluch sztywny jest postępującym schorzeniem, zakres ruchów w obrębie palucha zmniejsza się w miarę upływu czasu, aż do końcowego stadium sztywności, kiedy to paluch staje się odrętwiały lub dochodzi do stanu zwanego ‘zamrożonym stawem’.
Najczęstszymi przyczynami wystąpienia palucha sztywnego są: wadliwa funkcja (biomechanika) i nieprawidłowości strukturalne stopy, które mogą prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów w obrębie palucha.
Ten rodzaj choroby stawów – który wynika ze zużycia – zazwyczaj rozwija się u osób dotkniętych defektami, które zmieniają sposób funkcjonowania ich stopy i palucha. Dla przykładu, osoby z obniżonymi łukami stopy lub nadmierną pronacją (podwijaniem się) kostek, są podatne na rozwijanie się palucha sztywnego.
U niektórych osób skłonność do występowania palucha sztywnego jest rodzinna i jest skutkiem dziedziczenia budowy stopy podatnej na rozwinięcie tego schorzenia. W innych przypadkach jest ono związane z nadmiernym obciążaniem, zwłaszcza u osób wykonujących czynności lub pracę, która zwiększa nacisk na duży palec, są to np. pracownicy, którzy muszą się pochylać lub kucać. Paluch sztywny może być także skutkiem urazu, takiego jak uderzenie się w palec. Może powstawać również w wyniku chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa. Twój chirurg może określić przyczynę palucha sztywnego i zalecić najlepsze leczenie.
Do wczesnych objawów zaliczają się:
W miarę rozwoju choroby mogą pojawić się dodatkowe objawy, takie jak:
Im wcześniej schorzenie zostanie zdiagnozowane, tym łatwiej jest je leczyć. Z tego powodu najlepiej będzie, jeśli udasz się do chirurga, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy. Jeśli poczekasz aż do momentu powstania wyrośli kostnych, trudniej będzie wyleczyć Twoje schorzenie.
Podczas diagnozowania palucha sztywnego chirurg zbada Twoją stopę i będzie poruszał Twoim dużym palcem, by określić jego zakres ruchów. Zdjęcie rentgenowskie pomaga w określeniu obecności zapalenia stawów oraz oceny obecności wyrośli kostnych lub innych nieprawidłowości, które mogły powstać w przebiegu choroby.
W wielu przypadkach wczesne podjęcie leczenia może zapobiec lub opóźnić konieczność leczenia chirurgicznego w przyszłości. Leczenie łagodnych lub umiarkowanych przypadków palucha sztywnego obejmuje następujące metody:
W niektórych przypadkach operacja chirurgiczna jest jedynym sposobem na zlikwidowanie lub zmniejszenie bólu. Istnieje kilka metod operacji stosowanych w leczeniu palucha sztywnego. Wybierając procedurę lub połączenie kilku metod, dostosowanych do danego przypadku, chirurg weźmie pod uwagę stopień deformacji, określony w oparciu o zdjęcie rentgenowskie, Twój wiek, poziom Twojej aktywności i inne czynniki. Długość okresu rekonwalescencji będzie zależeć od rodzaju przeprowadzonej procedury.
Umów wizytę u dr. Jana Paradowskiego – kliknij tutaj
dr Jan Paradowski ©