Złamania piątej kości śródstopia

1. Objawy
2. Rodzaje złamań
3. Leczenie
4. Profilaktyka

Objawy

Charakterystycznymi objawami dla złamania piątej kości śródstopia są: ból, zasinienie okolicy bocznego brzegu stopy, obrzęk oraz trudności w pełnym obciążaniu kończyny.

Rodzaje złamań

Wyróżnia się typy złamań piątej kości śródstopia w zależności od lokalizacji:

• Złamania awulsyjne guzowatości
Jest najczęstszą postacią złamania w obrębie V-tej kości śródstopia. Polega ono na oderwaniu fragmentu kostnego z powodu pociągnięcia przez boczne pasmo powięzi podeszwowej lub mięsień strzałkowy krótki.
• Złamania okolicy przynasadowo-trzonowej
Jest to okolica bardzo słabo ukrwiona, wskutek czego proces gojenia może być utrudniony. Złamanie może mieć charakter ostry (złamanie Jonesa) lub przewlekły (np. u biegaczy długodystansowych).
• Złamania trzonu
Do tego typu złamania dochodzi często w wyniku urazu skrętnego stopy, stąd nazywane jest często złamaniami tancerzy.

Leczenie

• Złamania awulsyjne guzowatości

Zazwyczaj ten typ złamań leczy się nieoperacyjnie. Zaleca się zastosowanie specjalnej ortezy stopowo-goleniowej (buta marszowego) lub noszenie obuwia o twardej podeszwie. Większość złamań goi się do ok. 8 tygodni czasu. W przypadku bolesnego braku zrostu rozważa się leczenie operacyjne.

• Złamanie Jonesa

Złamania ostre leczy się za pomocą unieruchomienia gipsowego lub ortezy. Sportowcom proponuje się przezskórną stabilizację kości śrubą celem umożliwienia szybszego powrotu do sportu.

• Złamania trzonu (złamania tancerzy)

Stosuje się unieruchomienie w opatrunku gipsowym lub noszenie ortezy. Leczenie operacyjne zalecane jest tylko w przypadku znacznego przemieszczenia odłamów.

• Złamania przeciążeniowe V-tej kości śródstopia

W przypadku złamań przewlekłych stosunkowo często zaleca się leczenie operacyjne, ponieważ złamania te z reguły słabo się goją i mają tendencję do nawracania. Podczas zabiegu niektórzy ortopedzi wykorzystują przeszczepy kostne.

Profilaktyka

W przypadku częstych urazów w obrębie piątej kości śródstopia należy poddać się diagnostyce podologicznej. Istotnym elementem diagnostyki jest ocena ustawienia stóp i kolan, a także pomiar rozkładu obciążeń na podeszwach stóp w trakcie chodu i biegu. U osób ze szpotawym ustawieniem pięty (gdy pięta oparta jest mocniej brzegiem zewnętrznym o podłoże) często dochodzi do przeciążenia bocznej kolumny stopy, co zwiększa ryzyko złamań przeciążeniowych piątej kości śródstopia. Pomóc może terapia manualna stopy, indywidualne wkładki ortopedyczne odciążające V-tą kość śródstopia oraz obuwie z amortyzacją podeszwy.

[powrót do bazy wiedzy]

Umów wizytę w klinice
Foot-Med i zadbaj o swoje stopy
Napisz do nas
Formularz kontaktowy