rejestracja

CO ROBIĆ GDY PAZNOKIEĆ WRASTA?

OurBlog

18/02/2019

CO ROBIĆ GDY PAZNOKIEĆ WRASTA? |, , , , ,

Wrastanie paznokci to uciążliwa dolegliwość polegająca na wbijaniu się płytki paznokciowej w otaczającą ją skórę, tzw wał okołopaznokciowy. Kto raz tego doświadczył wie jaki jest to przewlekły i uciążliwy problem.

Pierwszym błędem jaki popełniamy w przypadku wrastania jest oczywiście „wzięcie sprawy w swoje ręce”. Zazwyczaj kończy się to większymi powikłaniami i dłuższym leczeniem. Aby dobrze wyprowadzić wrastający paznokieć trzeba mieć dość duże doświadczenie i wiedzę w tej dziedzinie.

Drugim złym posunięciem jest udanie się do chirurga, który zazwyczaj usunie częściowo lub całościowo paznokieć. U większości pacjentów pod wpływem interwencji chirurgicznej dochodzi do nieodwracalnego zniekształcenia macierzy i często do powtórnego wrastania.

To co należy robić gdy ból nie pozwala funkcjonować?

Podolog, to osoba która zajmuje się wrastającymi paznokciami zawodowo. Dobry specjalista w tej dziedzinie wie jak należy poprowadzić odpowiednią terapię oraz wytłumaczy jak postępować, aby problem nie powrócił. W niektórych przypadkach działanie chirurgiczne jest wskazane, ale zawsze powinien o tym decydować podolog.

Niektóre przyczyny wrastania płytki paznokciowej:

 

•                     uwarunkowania genetyczne,

•                     okres dojrzewania – zbyt szybki wzrost,

•                     nieprawidłowe obcinanie paznokci,

•                     noszenie wąskich butów,

•                     słabe mięśnie podeszwowe,

•                     zniekształcenia stóp.

 

Co to jest klamra ortonyksyjna i dlaczego się ją stosuje?

Klamra – z greckiego: „orthos” (prosto) „nyks” (paznokieć), jest stosowana jak nazwa wskazuje do prostowania paznokci, a w zasadzie do nadania odpowiedniego kształtu łożysku paznokcia. Istnieje wiele rodzai klamer ortonyksyjnych, ale ich wybór zawsze dokonuje podolog. Jest to uzależnione od rodzaju płytki, przyczyny wrastania oraz budowy palca.

Klamra, to zazwyczaj metalowy sprężysty drucik, zakładany na płytkę paznokciową. Mocuje się go za pomocą odpowiednich materiałów lub haczyków. Efekty jej działania są imponujące, potrafi poradzić sobie z prawie każdą płytką oraz przyczyną wrastania i przede wszystkim nie boli.

Najlepszym rozwiązaniem kiedy mamy do czynienia z wrastającym paznokciem to udać się do specjalisty w tej dziedzinie, czyli podologa.

Komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Gabinet Podologiczny Foot-Med Kraków - Ruczaj, Krowodrza © 2019 foot-med.pl