rejestracja

Jakie są metody leczenia nadmiernej potliwości stóp?

OurBlog

02/07/2019

Jakie są metody leczenia nadmiernej potliwości stóp? |

Dla osób zmagających się z nadmierną potliwością problem spoconych stóp jest często źródłem bardzo dużego dyskomfortu i obniżonej pewności siebie. Na szczęście współczesna medycyna ma do zaoferowania wiele nieinwazyjnych metod leczenia tego schorzenia.

Jeśli mamy problem z nadmierną potliwością pach, zwykle sięgamy po antyperspirant. Tego samego sposobu możemy spróbować w walce z intensywnie pocącymi się stopami. Niektóre antyperspiranty do stóp są dostępne bez recepty, inne można kupić tylko z przepisu lekarza. Antyperspiranty zwykle zawdzięczają swoje działanie zawartości soli glinu, które powodują okresowe zatkanie przewodów wyprowadzających w gruczołach potowych. Jeżeli cierpisz na pierwotną nadpotliwość stóp, możesz spróbować nałożyć antyperspirant na stopy przed snem, by zwiększyć jego skuteczność.

Alternatywną metodą leczenia nadmiernej potliwości stóp jest jontoforeza. Jontoforeza to metoda polegająca na wprowadzeniu jonów do organizmu przez skórę, za pomocą urządzenia emitującego prąd stały. Zwykle pełny efekt działania tej metody jest widoczny dopiero po kilku sesjach. Po pierwszym zabiegu można zauważyć redukcję ilości wydzielanego potu. Urządzenie do jontoforezy można kupić samemu i wykonywać zabiegi w domu.

Zastrzyki z botoksu to kolejna metoda leczenia nadmiernej potliwości stóp. Wstrzyknięcie botoksu w okolice podeszew stóp pozwala na osiągnięcie ulgi w poceniu się stóp. Toksyna botulinowa tymczasowo paraliżuje zakończenia nerwowe, zatrzymując w ten sposób wytwarzanie potu. Zabieg jest bezbolesny, najpierw stosuje się krem miejscowo znieczulający, następnie za pomocą igły wprowadza się botoks do skóry.

Leki doustne – tzw. leki antycholinergiczne – są zalecane w przypadku braku skuteczności innych metod leczenia. Niestety wadą tych leków jest fakt, że mogą ograniczyć wydzielanie potu w niektórych okolicach ciała, a jednocześnie nie wpłynąć na pocenie się innych okolic. Ponadto, jak wiele leków doustnych, wiążą się z pewnymi skutkami ubocznymi.

W przypadkach nadpotliwości niepoddającej się żadnej z powyższych metod, pozostaje inwazyjna metoda leczenia – symptatektomia. Metoda ta nie jest obecnie zalecana w leczeniu nadmiernej potliwości stóp, ze względu na ryzyko przewyższające potencjalne korzyści.

Jeśli dotyczy Cię problem nadmiernej potliwości stóp, skonsultuj się ze specjalistą z naszej placówki medycznej, by wybrać najlepszą metodę leczenia.

Komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Gabinet Podologiczny Foot-Med Kraków - Ruczaj, Krowodrza © 2019 foot-med.pl