Konsultacja podologiczna

Co to jest podologia?

Podologia to dziedzina zajmująca się problemami stóp. Stopy są złożonymi strukturami anatomicznymi, stabilizatorami, amortyzatorami i silnikami napędowymi, które mają zasadnicze znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Są najbardziej eksploatowaną i obciążoną częścią ciała. Dlatego też wymagają opieki specjalistycznej.

podologia - zdjęcie stopy

Początki podologii

Dokładny okres w którym pojawiła się podologia (podiatria) jest nieznany, ale początki leczenia stóp i związanymi z nimi zaburzeniami sięgają przynajmniej starożytnego Egiptu. Pierwszy zarejestrowany dowód praktyki podiatrycznej pochodzi co najmniej z 2400 rpne z grobowca Ankhamora. Na ścianach przy wejściu widać ryciny stóp pod opieką. W starożytnej Grecji filozof i lekarz Hipokrates studiował to co teraz nazywamy modzelami i odciskam, a nawet opracował narzędzia do ich usuwania.

Podologia dzisiaj

Dziś jest to dość rozległa dziedzina i skupia osoby z różnych zawodów z zakresu nauk medycznych tj. diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, fizjoterapia, kosmetologia. Zabiegi podologiczne wymagają współpracy fachowców z wielu dziedzin medycyny i można ją podzielić na:

  • podologię lekarską – np. choroby stóp i stawu skokowego, haluksy, palce młotkowate,
  • podologię fizjoterapeutyczną – np. badanie wad postawy, badanie komputerowe stóp, wkładki ortopedyczne
  • podologię kosmetyczną –np. usuwanie nieestetycznych zmian na stopach, wrastające paznokcie, brodawki wirusowe, pielęgnacja stopy cukrzycowej, pocenie się stóp

Podolog Kraków © 2017 foot-med.pl