rejestracja

Usuwanie brodawek wirusowych (kurzajek)

Co to są brodawki podeszwowe (kurzajki)?

Brodawki wirusowe inaczej zwane kurzajkami powstają na skutek zakażenia wirusem HPV. Jest wiele odmian wirusa brodawczaka i mogą występować na każdej części ciała. Na stopach występują jako brodawka podeszwowa (podeszwa stóp i palce) i są zazwyczaj spowodowane wirusem verruca vulgaris. Kurzajki są częstsze u dzieci niż u dorosłych. Kurzajka to chropowaty, galaretowaty twór z licznymi naczyniami krwionośnymi widocznymi jako czarne kropeczki. Brodawki mogą przetrwać tylko w tkance skórnej i nie mogą być przymocowane do kości, choć dają takie uczucie.

Przyczyny powstania

Brodawka (kurzajka) powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu z wirusem. Nie jest to choroba przenoszona za pośrednictwem krwi lub drogą kropelkową. Jest to wirus tkanki skórnej. Wilgoć, spocone nogi są większym ryzykiem przenoszenia, zwłaszcza prysznice publiczne i baseny. Wirus nie jest bardzo zakaźny, ale może wystarczająco długo rozwijać się w tych idealnych warunkach, aby doszło do zakażenia.

stopa-kurzajki

Zapobieganie

  • unikanie bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczonymi powierzchniami
  • należy regularnie czyścić kabinę prysznicową i podłogę w łazience
  • chodzić w klapkach w miejscach publicznych (baseny, sauny)
  • unikać ubierania nie swojego obuwia
  • czyścić i osuszać stopy natychmiast po aktywności fizycznej
  • używać odpowiednich preparatów które zabezpieczają przed przenoszeniem się wirusa.

Brodawka, a odcisk

Bardzo często brodawka wirusowa jest mylona z odciskiem. Ma to zasadnicze znaczenie podczas terapii, gdyż proces leczenie przebiega całkowicie inaczej. Dlatego nie należy takich zmian usuwać na własną rękę. Podolog potrafi odpowiednio określić zmianę.

Leczenie

Wszelkie metody samodzielnego usunięcia zmiany są zazwyczaj bezskuteczne, gdyż dostępne preparaty bez recepty nie są wstanie wniknąć przez zrogowacenia do centrum wirusa. W zależności od nasilenia brodawek podolog może zalecić co najmniej jedną z wybranych metod:

  • usuwanie mechaniczne – jest to metoda, która ma największe szanse powodzenia, za pomocą odpowiedniego dłuta jest usuwana brodawka, wadą jest to że powstaje stan zapalny, który jest narażony zakażenie i bliznowacenie.
  • usuwanie chemiczne – za pomocą kwasu, który musi być wielokrotnie stosowany przez cały okres leczenia, jest to metoda bezbolesna, ale terapia jest długotrwała
  • zamrażanie brodawek – ta metoda wykorzystuje ciekły azot, powoli zabijając wirusa, ta metoda może być bolesna i leczenie może trwać parę tygodni.
  • usuwanie laserem – podobne do usuwania mechanicznego, jednakże nie daje lepszych rezultatów, a również przyczynia się do powstania stanu zapalnego.

Czas leczenia jest różny i uzależniony od stosowanej metody, wielkości zmiany oraz indywidualnej odporności.

Gabinet Podologiczny Foot-Med Kraków - Ruczaj © 2018 foot-med.pl