rejestracja

Zadbaj o stopy swojego dziecka w okresie letnim. Dowiedz się jak zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom podczas wakacji.

OurBlog

09/06/2018

Zadbaj o stopy swojego dziecka w okresie letnim. Dowiedz się jak zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom podczas wakacji. |, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zadbaj o stopy swojego dziecka w okresie letnim. Dowiedz się jak zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom podczas wakacji.

Lato jest aktywnym okresem dla dzieci. Zabawy na świeżym powietrzu oraz sporty letnie stwarzają ryzyko urazów. Aktywnie spędzając wakacje dzieci mogą być bardziej narażone na urazy stóp, zwichnięcie kostek, rany kłute oraz infekcje np. brodawki wirusowe.

W miesiącach letnich obserwuje się wzrost liczby ran kłutych, skręceń kostki – spowodowanych bieganiem boso. Właściwe obuwie jest niezbędne, aby zapobiegać tego typu urazom.

W miejscach, takich jak np. plaża, gdzie możemy napotkać  ukryte w piasku szkło lub patyki, noszenie obuwia może zapobiec powstawaniu ran kłutych. Zakładanie na basenach, pod prysznicami, w szatniach – klapek może pomóc w ochronie przed brodawkami wirusowymi stóp, które są spowodowane bezpośrednim kontaktem z wirusem. W sytuacji gdy dziecko, bądź też rodzić, często korzystają z takich miejsc jak: baseny, sauny, siłownie itp., dobrą profilaktyką jest zaopatrzenie się w preparaty ochronne do stóp np. w sprayu, które skutecznie zwalczają wirusy, bakterie oraz grzyby i można je zakupić w gabinecie podologicznym. Gdy zauważymy jakąkolwiek niepokojącą zmianę na skórze stóp, niezwykle ważne jest niezwłoczne zgłoszenie się do podologa. Im wcześniej zdiagnozujemy problem, zaplanujemy terapię i rozpoczniemy leczenie, tym szybsze i lepsze będą efekty.

Nie zapominajmy o stosowaniu filtrów ochronnych również na stopy. Wiele osób pamięta, aby nakładać krem przeciwsłoneczny na twarz, ramiona, nogi itd., niestety zapominając o stopach, co powoduje powstawanie oparzeń słonecznych w tym obszarze.

Bieganie poza domem oraz uprawianie sportów letnich zwiększa szansę na skręcenie kostki u dzieci. Jeśli występują objawy skręconej kostki, w tym bolesność, ból w obrębie stopy, obrzęk i trudności w chodzeniu, można stosować zimne okłady ale dobrym rozwiązaniem jest również wizyta u ortopedy, który oceni uraz i zaleci prawidłowe leczenie zachowawcze. Nieprawidłowo zrehabilitowane lub nieleczone skręcenia mogą powodować przewlekłą niestabilność stawu skokowego.

Dzieci są odporniejsze i leczą się szybciej niż dorośli. Jeżeli rodzic zastosuje odpowiednie metody leczenia, lub w odpowiednim momencie skonsultuje się ze specjalistą (podologiem, ortopedą, chirurgiem, fizjoterapeutą, itp.), dziecko powróci do sprawności w krótkim czasie.

Nie bagatelizujmy objawów i pamiętajmy o niezwykle ważnej profilaktyce, dbajmy o stopy naszych dzieci!

 

Komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Gabinet Podologiczny Foot-Med Kraków - Ruczaj © 2018 foot-med.pl