rejestracja

Jak zapobiegać pękającym piętom?

OurBlog

15/06/2019

Jak zapobiegać pękającym piętom? |

Pękanie pięt to powszechny problem, który staje się szczególnie wstydliwy latem, kiedy chcemy założyć odkryte obuwie. Pękanie skóry pięt dotyczy około 20% osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieco częściej problem ten występuje u płci żeńskiej. U części osób pękające pięty stanowią głównie defekt kosmetyczny, ale u niektórych pęknięcia sięgają do głębszych tkanek i powodują ból lub krwawienie.

  • Najprostszym sposobem na zapobieganie pękaniu pięt jest oczywiście stosowanie specjalnych kremów i balsamów. Warto zainwestować w kosmetyki, które zawierają w swoim składzie: mocznik, kwas salicylowy, alfa-hydroksykwasy, izomerat sacharydowy. Dla osiągnięcia dobrego efektu należy smarować stopy kilka razy dziennie.
  • Zaleca się także namaczanie i złuszczanie skóry stóp. Skóra w okolicy popękanych pięt jest zwykle grubsza i bardziej sucha, niż w innych miejscach. Warto spróbować moczenia stóp w ciepłej wodzie, przez około 20 minut. Twardą, pogrubiałą skórę można zetrzeć pumeksem. Nie należy jednak ścierać skóry, kiedy stopy są suche, ponieważ zwiększa to ryzyko powstania ran.
  • Jeśli na stopach pojawiły się już ranki, można zastosować „opatrunek w sprayu”, by zapobiec zakażeniu. Dzięki formie sprayu nie ma ryzyka, że opatrunek odklei się od pięty w ciągu dnia. Ten typ opatrunku jest odpowiedni dla głębokich, krwawiących pęknięć skóry.
  • Naturalnym środkiem, który pomaga w leczeniu suchych, pękających pięt jest miód. Ma właściwości przeciwbakteryjne oraz nawilża skórę. Można go zastosować jako składnik scrubu do stóp albo nałożyć na pięty jako maseczkę.
  • Olejek kokosowy jest zalecany w pielęgnacji suchej skóry, można go stosować jako składnik kąpieli lub posmarować nim popękane pięty. Ma on także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą poprawy lub popękane pięty są skutkiem innej choroby pierwotnej, nie lecz ich na własną rękę, tylko skonsultuj się ze specjalistą do spraw podologii z naszej placówki medycznej.

Komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Gabinet Podologiczny Foot-Med Kraków - Ruczaj, Krowodrza © 2019 foot-med.pl