Brodawki wirusowe inaczej zwane kurzajkami powstają na skutek zakażenia wirusem HPV. Jest wiele odmian wirusa brodawczaka i mogą występować na każdej części ciała. Na stopach występują jako brodawka podeszwowa (podeszwa stóp i palce) i są zazwyczaj spowodowane wirusem verruca vulgaris. Kurzajki są częstsze u dzieci niż u dorosłych. Kurzajka to chropowaty, galaretowaty twór z licznymi naczyniami krwionośnymi widocznymi jako czarne kropeczki.
Brodawka podeszwowa (kurzajka) powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu z wirusem. Nie jest to choroba przenoszona za pośrednictwem krwi lub drogą kropelkową. Jest to wirus tkanki skórnej. Wilgoć, spocone nogi są większym ryzykiem przenoszenia, zwłaszcza prysznice publiczne i baseny. Wirus nie jest bardzo zakaźny, ale może wystarczająco długo rozwijać się w tych idealnych warunkach, aby doszło do zakażenia.
Kiedy zgłosić się do gabinetu podologicznego?
Nie zwlekaj z wizytą w gabinecie podologicznym, im później kurzajka zostanie usunięta, tym większe prawdopodobieństwo że wirus HPV rozpowszechni się na inne partie skóry. Od razu po zaobserwowaniu niepokojących zmian,nawet najmniejszych, należy zgłosić się do do podologa! Zbagatelizowanie problemu może zwiększyć szanse na głębsze zagnieżdżenie się kurzajki w skórze, co będzie dawało dolegliwości bólowe oraz na rozprzestrzenienie się brodawek np. na podeszwie całej stopy.
Bardzo często brodawka wirusowa jest mylona z odciskiem. Ma to zasadnicze znaczenie podczas terapii, gdyż proces leczenie przebiega całkowicie inaczej. Dlatego nie należy takich zmian usuwać na własną rękę. Podolog potrafi odpowiednio określić zmianę.
Czas leczenia jest różny i uzależniony od stosowanej metody, wielkości zmiany oraz indywidualnej odporności.
Leczenie brodawek wymaga dyscypliny ze strony pacjenta oraz bezwzględnej współpracy z podologiem. Usunięcie brodawek lub brodawki nie gwarantuje, że brodawki nie pojawią się ponownie w przyszłości. Niezwykle istotne są systematyczne kontrole podologiczne i stała opieka pod kontrolą specjalisty ds. podologii.
Wszelkie metody samodzielnego usunięcia zmiany są zazwyczaj bezskuteczne, gdyż dostępne preparaty bez recepty nie są wstanie „wnikać” przez zrogowacenia do centrum wirusa. W zależności od rodzaju, ilości brodawek podolog indywidualnie dobierze terapię.
Kriochirurgia – metoda ta polega na wymrażaniu brodawki. Poprzez wymrażanie niszczona jest warstwa naskórka zainfekowana wirusem HPV (brodawka/kurzajka). Dzięki temu zabiegowi, następuje stopniowe wypłycanie się brodawki, aż do momentu zniszczenia całego zakażonego naskórka. Aplikacja jest wykonywana na brodawkę specjalnym urządzeniem. Zabieg nie wymaga znieczulenia, jest bezbolesny.
Zalety kriochirurgii:
– krótki czas trwania zabiegu – od kilku do kilkunastu sekund,
– jest to metoda bezkrwawa, zamrożenie tkanki następuje in situ bez naruszenia jej ciągłości,
– niskie ryzyko powstania blizn,
– nie wymaga znieczulenia,
– zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażenia (bakterie również ulegają zniszczeniu),
– jest to metoda mało inwazyjna,
– szybki proces gojenia,
– brak przeciwwskazań do zabiegu,
– niewielka ilość zabiegów,
A przede wszystkim kriochirurgia (wymrażanie) jest metodą skuteczną, bezpieczną i dającą szybkie efekty.