Bunionette (szpotawość V-tej kości śródstopia)

Problem odczuwany jest głównie jako ból i dyskomfort z boku przodostopia (od strony małego palca), czemu może towarzyszyć miejscowa hiperkeratoza (stan nadmiernie zrogowaciałej skóry, odciski) z powodu ucisku i ocierania przez zbyt wąski czubek buta. Często dochodzi do zapalenia kaletki maziowej znajdującej się w tej okolicy, co predysponuje do pojawienia się obrzęku i zwiększenia stopnia tkliwości.

Czym jest Bunionette?

Bunionette to zniekształcenie V-tej kości śródstopia i najmniejszego palca w stopie charakteryzujące się nadmiernym uwydatnieniem wyniosłości bocznej w okolicy piątego stawu śródstopno-paliczkowego. Piąty palec ustawia się analogicznie jak paluch koślawy, tyle, że po przeciwnej stronie przodostopia. Bunionette często występuje w połączeniu z płaskostopiem poprzecznym, gdzie spłaszczony łuk poprzeczny powoduje poszerzenie stopy.

Schorzenie to nazywane jest również chorobą krawca, ponieważ krawcy w trakcie pracy przyjmowali pozycję siadu tureckiego, który powodował przewlekły ucisk w rejonie wyniosłości małego palca.

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze ma za zadanie spowolnić rozwój deformacji oraz zmniejszyć stopień odczuwanych dolegliwości bólowych. Zalecane są poniższe działania:

  • modyfikacja obuwia na modele z szerokimi i elastycznymi czubkami,
  • unikanie noszenia butów na wysokich obcasach,
  • stosowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych z pelotą metatarsalną podtrzymującą łuk poprzeczny stopy,
  • stosowanie chłodnych okładów żelowych lub z lodu zawiniętego w materiał,
  • fizykoterapia, np. laser.

Leczenie operacyjne

Celem zabiegów operacyjnych jest trwała niwelacja bólu pochodzącego z drażnienia tkanek miękkich oraz uzyskanie efektu węższej stopy. Do stosowanych metod korekcji należą:

  • plastyka tkanek miękkich otaczających piąty staw śródstopno-paliczkowy,
  • ścięcie bocznej części głowy piątej kości śródstopia,
  • przecięcie trzonu z przesunięciem dalszego fragmentu kości bardziej przyśrodkowo.

[powrót do bazy wiedzy]

Umów wizytę w klinice
Foot-Med i zadbaj o swoje stopy
Napisz do nas
Formularz kontaktowy