Choroba Ledderhose’a polega na tworzeniu się zwłóknień w obrębie rozcięgna podeszwowego stopy. Pod skórą w okolicy łuku podłużnego można wyczuć twarde niebolesne guzki. Rozpoznanie potwierdza się badaniem USG, w którym najczęściej w środkowej części rozcięgna podeszwowego stwierdza się obecność guzków o specyficznych cechach. Zmiany te nie występują w miejscu przyczepu rozcięgna do guza piętowego.
Choroba najczęściej przebiega bezobjawowo , choć zdarzają się przypadki, w których guzek występuje w obrębie obciążanej powierzchni stopy, prowadząc do dyskomfortu w trakcie chodu.
Choroba Ledderhose’a jest analogicznym schorzeniem do włóknienia rozcięgna dłoniowego w ręce określanego mianem przykurczu Dupuytrena. Oba te schorzenia mogą występować razem lub rozłącznie. Ich Istotą jest nadmierna miejscowa synteza kolagenu. Przyczyny tych schorzeń nie zostały dotąd poznane. Do czynników ryzyka można zaliczyć: predyspozycje genetyczne, cukrzycę, zaburzenia poziomu lipidów we krwi, alkoholizm, palenie tytoniu, a także uraz w obrębie podeszwy stopy.
W przypadku przebiegu objawowego wykonuje się operacyjne wycięcie patologicznych zmian. Od niedawna możliwe jest również ostrzykiwanie guzków preparatem Xiapex, który powoduje enzymatyczne rozpuszczanie przykurczonych pasm łącznotkankowych.