rejestracja

Pięta Haglunda

Pięta Haglunda to zgrubienie w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa do kości piętowej. Zgrubienie to jest widoczne gołym okiem, w obrazie RTG prezentuje się jako zaostrzenie tylno-górnej krawędzi kości piętowej.

Przyczyny deformacji nie są do końca znane, choć zaobserwowano, że dosyć często występuje ona u osób z problemem stóp płasko-koślawych. Narośl może towarzyszyć innym patologiom w obrębie ścięgna Achillesa jak i może występować całkowicie niezależnie. Należy pamiętać, że ból pięty zawsze wymaga precyzyjnej diagnostyki – przede wszystkim różnicowania z zapaleniem kaletki Achillesa.

Objawy bólowe wynikające z tej deformacji występują w przypadku noszenia bardzo dopasowanych butów ze sztywnym napiętkiem, które uciskając narośl, powodują ból wynikający z mechanicznego drażnienia tkanek.
Zmiana obuwia na sandały lub na modele o miękkim zapiętku zazwyczaj zapewnia ulgę w dolegliwościach. Gdy modyfikacja obuwa nie przynosi pożądanego rezultatu, trwałe rozwiązanie problemu można uzyskać dzięki chirurgicznemu usunięciu narośli z kości piętowej.

[powrót do bazy wiedzy]

Gabinet Podologiczny Foot-Med Kraków - Ruczaj, Krowodrza © 2019 foot-med.pl