Uszkodzenie stawu Lisfranca

Staw Lisfranca (staw stępowo-śródstopny) łączy trzy kości klinowate i kość sześcienną z pięcioma kośćmi śródstopia.

Do urazów na tym poziomie dochodzi najczęściej w wyniku :

  • gwałtownego obciążenia masą ciała stopy pozostającej w zgięciu podeszwowym (sporty kontaktowe o dużej komponencie biegu, zatrzymań i skoków),
  • bezpośredniego uderzenia w stopę lub zakleszczenia stopy (wypadki motocyklistów).

Wyróżnia się bardzo wiele typów uszkodzeń stawu Lisfranca ze względu na liczbę zwichniętych kości śródstopia oraz kierunek ich przemieszczenia. Bardzo często dochodzi do złamania drugiej kości śródstopia, co jest związane z jej anatomicznym położeniem pomiędzy kością klinowatą przyśrodkową a boczną. Druga kość śródstopia posiada zmniejszoną ruchomością w obrębie szkieletu stopy, dlatego siły działające na tę kość z reguły powodują wyłamanie jej nasady bliższej przylegającej do kości klinowatych.

Objawy

Objawy skręcenia stawu Lisfranca są bardzo zróżnicowane i zależą od rozległości urazu. Obserwuje się ból, obrzęk i niemożność obciążenia stopy. W poważniejszych uszkodzeniach widoczne jest zniekształcenie obrysu stopy i przerwanie ciągłości skóry.

Diagnostyka

Diagnostyka urazów na poziomie stawu Lisfranca jest bardzo trudna. Wymagana jest niezwykle precyzyjna ocena układu struktur kostnych stopy na zdjęciu RTG wykonanego pod obciążeniem lub w określonym końcowym zakresie ruchu w stawach stopy. Czasem konieczne jest również wykonanie tomografii komputerowej.

Leczenie

Leczenie polega najczęściej na operacyjnej stabilizacji stawu Lisfranca, by jak najdokładniej odtworzyć warunki anatomiczne tej okolicy. Leczenie zachowawcze w postaci unieruchomienia stosuje się tylko w ograniczonych uszkodzeniach, aczkolwiek istnieje duże ryzyko odległych powikłań w postaci przeciążeń stawów, szybszych zmian zwyrodnieniowych i przewlekłego bólu towarzyszącego obciążeniu stopy.

Istotne znaczenie w procesie leczenia ma rehabilitacja, której celem jest uzyskanie w pełni stabilnej i funkcjonalnej stopy.

[powrót do bazy wiedzy]

Umów wizytę w klinice
Foot-Med i zadbaj o swoje stopy
Napisz do nas
Formularz kontaktowy