Zespół zatoki stępu

Jeśli odczuwasz ból zlokalizowany lekko w przód od kostki bocznej w okolicy lekkiego zagłębienia w stopie, możliwe, że cierpisz na tzw. zespół zatoki stępu.

Zatoka stępu to przestrzeń utworzona przez tunel kostny między kością skokową a piętową, w którym przebiegają naczynia krwionośne i nerwy. Otaczają je bogato unerwione więzadła, tkanka łączna i tłuszczowa. W wyniku podrażnienia lub urazu tych struktur dochodzi do wyzwolenia dolegliwości bólowych, które zazwyczaj są zależne od amplitudy ruchu w stopie.

Dochodzi wtedy do pociągania lub kompresji tkanek lub drażnienia blizn powstałych w przeszłości, np. po skręceniu stawu skokowego. Objawy ulegają nasileniu w trakcie biegu, lądowania po zeskoku lub w trakcie wspięć na palce. Mogą mieć charakter ciągnięcia, szczypania lub tępego bólu. Po aktywności fizycznej może pojawić się lekki obrzęk przednio-bocznej części stopy.

Przyczyny:

• Przebyte skręcenie stawu skokowego, zwłaszcza w mechanizmie nadmiernej supinacji (gdy kostka boczna ucieka na zewnątrz),
• Przebyte złamania w obrębie stawu skokowego,
• Niestabilność stawu skokowego,
• Znacznego stopnia koślawość tyłostopia, płaskostopie podłużne,
• Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowego

Leczenie

Leczenie powinno zostać poprzedzone dokładną diagnostyką mającą na celu znalezienie przyczyny drażnienia tkanek. Dobre efekty daje farmakoterapia połączona z fizjoterapią, która ma na celu przywrócenie równowagi napięć mięśniowych wokół stawu skokowego, poprawę mechanicznego funkcjonowania stawu i torowanie czucia głębokiego kończyny dolnej.

W razie braku poprawy lub zaawansowanej dysfunkcji stawu wykonuje się zabieg operacyjny polegający m.in. na
usunięciu patologicznej tkanki wraz z zakończeniami nerwowymi.

[powrót do bazy wiedzy]

Umów wizytę w klinice
Foot-Med i zadbaj o swoje stopy
Napisz do nas
Formularz kontaktowy