rejestracja

Złamanie zmęczeniowe II/III kości śródstopia

Złamania zmęczeniowe stanowią efekt sumujących się przeciążeń kości z jednoczesnym skróceniem czasu przeznaczonym na regenerację i przebudowę tej kości.

Przyczyny:

Na złamania zmęczeniowe najbardziej narażone są osoby trenujące sport (biegi, chód sportowy) posiadające nieprawidłową biomechanikę stopy z ograniczoną zdolnością do amortyzacji uderzenia stopy o podłoże. Istotnym czynnikiem predysponującym do złamań obrębie drugiej lub trzeciej kości śródstopia jest płaskostopie poprzeczne będące skutkiem niestabilności pierwszego promienia.

W tym przypadku, głowa pierwszej kości śródstopia nie przyjmuje obciążeń, ponieważ przesuwa się w kierunku dogrzbietowym stopy. Nacisk przenoszony jest wtedy na sąsiednie, mniej ruchome kości śródstopia – drugą i trzecią.

Objawy

Objawy w początkowym etapie złamania zmęczeniowego mogą być słabo uchwytne i przejściowe. Wraz ze zwiększaniem się intensywności treningu kość ulega większej degradacji, mikrozłamań jest coraz więcej, co powoduje zwiększenie intensywności bólu, który ostatecznie może uniemożliwić obciążenie przodostopia.

Złamania zmęczeniowe nie zawsze są dobrze widoczne na zdjęciach rentgenowskich, dlatego w celach diagnostycznych często wykonuje się scyntygrafię kości lub badanie rezonansu magnetycznego (MRI).

Postępowanie

Leczenie polega na tymczasowym zaprzestaniu aktywności, by umożliwić pełną regenerację i zrost kości. Czasami konieczne jest zastosowanie ortezy stopowo-goleniowej ze sztywną podeszwą typu roller.

By zapobiec nawrotom złamania należy stosować indywidualnie wykonane wkładki ortopedyczne normalizujące rozkład sił nacisku na podeszwie stopy. Wykonanie wkładek powinno zostać poprzedzone badaniem pedobarograficznym stóp, które precyzyjnie wskaże miejsca nadmiernie przeciążane w trakcie chodu czy biegu.

[powrót do bazy wiedzy]

Gabinet Podologiczny Foot-Med Kraków - Ruczaj, Krowodrza © 2019 foot-med.pl