Czym są osteofity i egzostozy pojawiające się w obrębie palucha?

27 maja 2021

Czym są osteofity i egzostozy pojawiające się w obrębie palucha?

Czym są osteofity i egzostozy pojawiające się w obrębie palucha?

Nazwy „osteofit” i „egzostoza” są często używane zamiennie.

 

Osteofity są naroślami kostnymi lub dziobami kostnymi, tworzącymi się na krawędziach stawów zmiany polegającej na nadbudowie miejscowej tkanki kostnej.

Wstępna diagnoza osteofitu dokonywana jest najczęściej w gabinecie podologicznym, wizualnie i manualnie. Klient często uskarża się na ból podczas chodzenia. Z kolei przy nacisku na zmianę widoczny jest stan zapalny w obrębie stawu palucha. Z czasem objawy mogą potęgować dyskomfort, a co za tym idzie ból jest coraz bardziej dokuczliwy – zwłaszcza podczas chodzenia.

Ostateczną diagnostykę osteofitów wykonuje się za pomocą zdjęć rentgenowskich.

Pomoc w przypadku narośli kostnej w obrębie palucha polega na doborze odpowiedniego obuwia lub wkładek korygujących, zastosowaniu terapii przeciw zapalnej lub działaniu chirurgicznym.

 

Jakie są przyczyny powstawania osteofitów ?

 

Przyczyn jest wiele, ale do najczęstszych z nich zaliczamy:

  • procesy zwyrodnieniowe, prowadzące do degradacji tkanki chrzęstnej w obrębie paliczka paznokciowego
  • koślawe ustawienie tyłostopia i zaburzone funkcje ruchu, w tym zaburzony mechanizm ruchu
  • patologia chodu wpływająca na powstawanie mikrourazów, które w większości przypadków są pierwotnymi czynnikami wywołującymi powstawanie osteofitu w obrębie paliczka paznokciowego
  • jednorazowy uraz, spowodowany uprawianiem sportu (piłka nożna, bieganie, wspinaczka górska)
  • stały ucisk związany z ułożeniem palucha

Dużą grupę pacjentów stanowią osoby, które z powodu wrastania paznokci zostały poddane zabiegowi chirurgicznemu – tak zwanej resekcji płytki, czego następstwem jest brak części paznokcia przez pewien czas. Mówi się, że wystarczy rok do rozpoczęcia narastania osteofitu, co wynika z mikro urazów niczym nie chronionego opuszka palca.

Częstym stadium przypadku jest też nieefektywne, wielokrotne i wieloletnie leczenie grzybicy paznokci, które dodatkowo osłabia płytkę lub niekontrolowane rekonstrukcje płytki paznokcia, które uciskają na łożysko paznokcia zaburzając jego wzrost.

Charakterystycznymi objawami jest:

  • spowolnienie wzrostu płytki lub całkowity jej brak
  • zmiana zabarwienia płytki
  • zniekształcenie i kruszenie płytki paznokcia
  • atrofia

W większości przypadków można zauważyć deformację opuszka lub nawet wzrost opuszka ponad paznokcia, tworzący tamę lub zaporę dla prawidłowego wzrostu paznokcia.

W przypadku zabiegów chirurgicznych przeprowadza się redukcję tkanki chrzestnej bez ingerencji w kość i wykonuje się plastykę opuszka.

Ważna, w przypadku utraty lub deformacji paznokcia, jest jego regeneracja, stymulacja i kontrolowanie w gabinecie podologicznym jego toru wzrostu oraz odpowiednie zabezpieczenie w postaci opatrunku.

Czym są egzostozy i jak je rozpoznać ?

 

Egzostozy podpaznokciowe to niezłośliwe, nabyte guzki kostne powstające na powierzchni kości.

Przyczyna ich powstawania nie jest znana, ale podaje się, że są to najprawdopodobniej stany wynikające z urazu lub infekcji, związane bezpośrednio z zabiegami chirurgicznymi częściowej lub całkowitej resekcji klinowej. Powstają z uszkodzenia wierzchniej warstwy kości – tak zwanej okostnej – przez co powstaje stan zapalny, doprowadzając do formowania się guzków. Problem ten najcześciej dotyka dzieci oraz młodzież.

Przy egzostozie na opuszku wyczuwalne jest zgrubienie, a sam paliczek jest zadarty i pokryty skórą. Do ostatecznej diagnostyki niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. W 80 procentach pojawia się zwyrodnienie na grzbietowej stronie paluchów, tuż pod paznokciem.

Zaawansowane egzostozy powodują deformację płytki, wrastanie czy wkręcanie się paznokcia lub nawet całkowitą dystrofię płytki.

Pomocą dla takich pacjentów jest przede wszystkim noszenie odpowiedniego obuwia ochraniaczy i wkładek ortopedycznych.

W przypadku egzostoz, które bardzo szpecą palec i uniemożliwiają odpowiedni wzrost płytki paznokcia, zaleca się zabieg chirurgiczny, ponieważ tylko on zabieg daje oczekiwany efekt terapeutyczny.

 

Borykasz się z opisanym problemem i jeszcze nie rozmawiałeś ze specjalistą, który pomoże w jego rozwiązaniu ? Zapraszamy do naszych klinik na konsultację!

Umów wizytę w klinice
Foot-Med i zadbaj o swoje stopy
Napisz do nas
Formularz kontaktowy