JONOFOREZA w walce z nadmierną nadpotliwością!

22 marca 2021

JONOFOREZA w walce z nadmierną nadpotliwością!

JONOFOREZA w walce z nadmierną nadpotliwością!

Czy Twoje stopy są cały czas mokre? C​zy pot niszczy Twoje buty?​ Boisz się nosić sandały lub klapki ze strachu, że się z nich wyślizgniesz? ​Czy pozostawiasz ​wilgotne ślady​, gdy chodzisz boso? ​Czy Twoje stopy są zawsze zimne, ponieważ są ​zawsze mokre​ ? ​Ilość wydzieliny jest tak duża, żę można obserwować powstawanie na skórze kropel potu, ich powiększanie się i zlewanie? 

To tylko niektóre z doświadczeń osób z wyjątkowo spoconymi stopami lub nadmierną potliwością podeszwową.

Nadpotliwość, zwana również nadmierną potliwością, jest stanem chorobowym, który wpływa na różne obszary ciała, w tym stopy. Na szczęście w naszych klinikach oferujemy Ci specjalistów oraz wysokiej klasy urządzenia, którymi możemy Ci pomóc w walce z nadmierną nadpotliwością.

W tym artykule przybliżamy temat jonoforezy – jednej z oferowanych metod walki z nadpotliwością w naszych klinikach.

Jonoforeza jest stosowana w leczeniu nadmiernej potliwości dłoni i stóp od lat czterdziestych XX wieku. Ostatnio wprowadzono ulepszenia urządzeń, aby zabieg był bardziej skuteczny – również w przypadku innych obszarów ciała – pachy, twarz, kark i inne.

Problem nadpotliwości to nie tylko wilgotna skóra, to również:

 • nieprzyjemny zapach,
 • zwiększone ryzyko infekcji skórnych, odparzeń, mechanicznych uszkodzeń naskórka
 • zwiększone rogowacenie

Skuteczność powszechnie stosowanych antyperspirantów ocenia się jako dobrą, jeśli pocenie nie przekracza średnich wartości. Preparaty te przynoszą jedynie złagodzenie dolegliwości i okresową poprawę komfortu życia. Jeśli nie są wystarczająco skuteczne, można dodatkowo zastosować metody fizyczne, takie jak np. jonoforeza.

W przypadku osób z ​nadmierną potliwością dłoni i / lub ​stóp wykazano, że zabiegi jonoforezy radykalnie zmniejszają pocenie się. Jedno z badań publikowanych w literaturze medycznej wykazało, że jonoforeza pomogła 91% pacjentów z nadmiernym poceniem się dłoni i stóp. Inne badanie wykazało, że jonoforeza zmniejszyła pocenie dłoniowo-podeszwowe o 81%.

Czym jest jonoforeza?

Podczas jonoforezy urządzenie medyczne wykorzystuje łagodne prądy elektryczne do dostarczania leków przez błony biologiczne, gdy dotknięta problemem część ciała jest zanurzona w wodzie. ​Jonoforeza jest najczęściej stosowana w leczeniu zespołu nadpotliwości, stanu, który powoduje uporczywe i nadmierne pocenie się. ​Nie ma żadnych znaczących ani poważnych skutków ubocznych, a korzyści są długotrwałe, pod warunkiem przestrzegania harmonogramu wizyt zalecanego przez specjalistę.

Za​ pomocą specjalistycznego sprzętu – ​jonoforezy​ – stymuluje się skórę do przyjęcia większej dawki substancji leczniczej.

Średnio tylko około 5 % substancji zawartych w kosmetykach wchłania się przez skórę. Nasz największy organ jakim jest skóra wykształcił sobie system obronny w postaci lipidowej bariery skórnej przez co substancje aktywne zawarte w kosmetykach i preparatach leczniczych mają utrudnione przenikanie w głąb skóry.

Producenci kosmetyków i leków, aby poprawić penetracje specyfiku wykorzystują tzw. promotory wchłaniania. Jednak ich możliwości działania są ograniczone. Jonoforeza działa na barierę naskórka intensywniej. ​Pod wpływem samego prądu elektrycznego przepuszczalność skóry zwiększa się na skutek zaburzenia układu międzykomórkowych lipidów. Czyli skóra zaczyna przepuszczać więcej substancji rozpuszczonych w wodzie.

Jak ​​wygląda ​s​chemat ​le​czenia?

Podczas zabiegu pacjent siedzi z obiema rękami lub stopami zanurzonymi na określony czas (od 15 do 40 minut) w płytkich tacach wypełnionych wodą, podczas gdy urządzenie wysyła niewielki prąd elektryczny przez wodę. ​Częstotliwość oraz ilość zabiegów są ściśle uzależnione od rodzaju schorzenia. Przy leczeniu nadpotliwości to zazwyczaj 10-12 zabiegów zabiegów w regularnych odstępach czasu. Następnie kolejne zabiegi lecznicze i tzw. przypominające są dobierane do potrzeb pacjenta. Ostatecznie zakończenie terapii jest uzależnione od ustąpienia objawów nadpotliwości. ​Proces jest zwykle powtarzany trzy razy w tygodniu, aż do uzyskania pożądanych rezultatów. Po osiągnięciu zadowalającej suchości pacjentów przełącza się na harmonogram wizyt, zwykle raz w tygodniu. Aby utrzymać złagodzenie potu, należy regularnie przeprowadzać zabiegi jonoforezy, zanim potliwość zacznie powracać.

Woda używana do zabiegu powinna zawierać minerały i elektrolity – drobne cząsteczki, które pomagają prądowi elektrycznemu przemieszczać się przez wodę do skóry!

Dodatkowo w trakcie przeprowadzanych zabiegów istnieje możliwość włączenia do terapii leku na nadpotliwość.

W​skazówki d​otyczące​ udanej ​jonoforezy

Skuteczne leczenie jonoforezą zależy od pacjenta. ​Dr David Pariser , członek zarządu ​International Hyperhidrosis Society i prezes American Academy of Dermatology w 2009 roku, mówi: „Idealnym kandydatem do tego leczenia jest zmotywowany pacjent. Leczenie może być kontynuowane w nieskończoność, jednak jednym z głównych ograniczeń jontoforezy jest poświęcenie czasu, szczególnie na początku leczenia. Niektórzy uważają, że jest to zbyt kłopotliwe. Ale innym cieszy niezależność w zarządzaniu terapią i uzyskiwaniu świetnych wyników. To jak fizjoterapia ”.

Jak p​rzygotować​ się d​o jonoforezy​?​ Ot​o kilka​ w​ażnych​ wskazówek.

 • Pamiętaj, aby poinformować specjalistę, jeśli jesteś w ciąży, masz rozrusznik serca, posiadasz metalowy implant, masz chorobę serca lub padaczkę.
 • Stosuj się do wszystkich zaleceń i instrukcji, które przekaże Ci specjalista podczas zabiegu.
 • Podczas jonoforezy należy spodziewać się delikatnego mrowienia.
 • Wiedz, że prąd elektryczny używany podczas jonoforezy nie jest wystarczająco silny, aby spowodować szkodliwy wstrząs, ale może Cię wystraszyć, więc nie wyjmuj rąk ani stóp z wody podczas zabiegu.
 • Zdejmij biżuterię przed zabiegami jonoforezy.
 • Przed zabiegiem zadrapania na skórze zostaną zabezpieczone wazeliną. Jeśli na linii wodnej pojawi się zaczerwienienie, również ten obszar zostanie przykryty wazeliną. Należy pamiętać, że wazelina stanowi jednak barierę dla jontoforezy, dlatego nakładamy ją tylko w razie potrzeby.
 • Wszelkie łagodne podrażnienia lub zaczerwienienia skóry po zabiegu leczyć 1% kremem z hydrokortyzonem.
 • Porozmawiaj ze specjalistą, jeśli wydaje się, że leczenie nie działa. Pomocne może być dodanie do wody leku (antycholinergicznego).
 • Porozmawiaj ze specjalistą, jeśli wydaje się, że leczenie wzmaga potliwość. Wzmożone wydzielanie potu może pojawić się między 2 a 4 tygodniem terapii,​ po czym ustępuje i pojawia się natychmiastowa redukcja pocenia.
 • Jeśli wystąpi nadmierna suchość, po zabiegach zastosuj krem ​​nawilżający.

Borykasz się z opisanym problemem nadmiernej nadpotliwości i jeszcze nie rozmawiałeś ze specjalistą, który pomoże w rozwiązaniu tego problemu? Zapraszamy do naszych klinik na konsultacje aby uzyskać odpowiedź jak znaleźć odpowiednią terapię lub kombinację terapii, aby poradzić sobie z nadmierną potliwością. J​onoforeza​ to ​rozwiązanie​ bardzo​ bezpieczne​ i niezwykle skuteczne​.

Jeśli próbowałeś ​antyperspirantów i ​jonoforezy i nadal czujesz, że jakość Twojego życia jest gorsza z powodu nadmiernej potliwości? Dowiedz się, w jaki sposób mogą pomóc ​zastrzyki oferowane w naszych klinikach z botoksu w przypadku nadmiernej potliwości​.

Umów wizytę w klinice
Foot-Med i zadbaj o swoje stopy
Napisz do nas
Formularz kontaktowy