Polineuropatia cukrzycowa – ćwiczenia

Jak poprawić swój komfort życia z polineuropatią cukrzycową w obrębie stóp w przebiegu cukrzycy?

Polineuropatia cukrzycowa to uszkodzenie nerwów obwodowych, które najczęściej wynika z długotrwałego wysokiego stężenia glukozy we krwi. Zaburzenie to rozpoznaje się na podstawie wywiadu i badania lekarskiego. Diagnozując polineuropatię można również przeprowadzić elektromiografię (EMG), jako badanie które służy do oceny pobudliwości mięśni. Jest najczęściej wynikiem powikłań cukrzycy typu 1 i 2. Zaburzenia te mogą obejmować:

  • ruchowe włókna nerwowe,
  • czuciowe włókna nerwowe,
  • autonomiczne włókna nerwowe.

 

U kogo pojawia się polineuropatia cukrzycowa?

Polineuropatia cukrzycowa może pojawić się u każdego  chorego z nieprawidłowo prowadzoną cukrzycą. Narażone na polineuropatię są szczególnie osoby w podeszłym wieku, otyłe, z nadciśnieniem tętniczym, a także palacze tytoniu. Ryzyko wzrasta także, gdy cukrzyca trwa już od wielu lat. Polineuropatia cukrzycowa pojawia się, gdy dojdzie do uszkodzenia nerwów obwodowych.

 

Jakie są objawy polineuropatii cukrzycowej?

Objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę, to zaburzenia czucia bólu i temperatury, mrowienie i pieczenie stóp i dłoni, a także bolesne skurcze mięśni. Polineuropatia cukrzycowa wymaga leczenia. Objawy polineuropatii cukrzycowej najczęściej dotyczą dystalnych części ciała, czyli dłoni oraz stóp i zależą od tego, która grupa nerwów obwodowych uległa uszkodzeniu.

Bardzo często zajęte są jednocześnie włókna ruchowe i czuciowe, dlatego u chorego mogą wystąpić dolegliwości o różnym charakterze. Musisz także pamiętać, że zaburzenie to rozwija się powoli, a objawy narastają stopniowo. Ponieważ uszkodzeniu mogą ulec włókna nerwów czuciowych możesz obserwować takie objawy jak:

  • drętwienie, mrowienie, pieczenie, kłucie,
  • zaburzenia czucia (dotyku, bólu i temperatury),
  • nadwrażliwość na dotyk,
  • możesz odczuwać wrażenie, że dłonie lub stopy są przez cały czas zimne.

Objawy polineuropatii cukrzycowej mogą być bardzo niebezpieczne dla osoby chorej na cukrzycę. Pacjent z zaburzeniami czucia, często nie czuje, że doszło do skaleczenia, poparzenia, odgniecenia czy wystąpienia owrzodzenia w obrębie stopy. Nie czuje czy nosi zbyt ciasne obuwie powodujące długotrwały ucisk na poszczególne części stopy. Wynikiem tego może być poważna infekcja lub tzw. zespół stopy cukrzycowej.

Gdy dodatkowo uszkodzone są nerwy ruchowe, mogą pojawić się następujące objawy polineuropatii cukrzycowej:

  • bolesne skurcze mięśni,
  • zaburzenia chodu,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • zaniki mięśni.

 

Jak wygląda leczenie polineuropatii cukrzycowej?

Leczenie polineuropatii cukrzycowej powinno obejmować przede wszystkim unormowanie glikemii. Jest to podstawowy warunek, przed podjęciem następnych kroków. Konieczne jest ustalenie najlepiej po konsultacji z diabetologiem odpowiedniej dawki insuliny (lub innych leków przeciwcukrzycowych) oraz edukacja pacjenta na temat zdrowego odżywiania (wykluczenie z jadłospisu produktów, które przyczyniają się do nagłego podwyższenia stężenia glukozy we krwi), codziennej kontroli poziomu glikemii, (prowadzenia notatek z pomiarów). Wiąże się z tym bezpośrednio utrzymywanie prawidłowej masy ciała, a także niezbędne jest przestrzeganie zaleceń lekarza.

 

Postęp schorzenia można zatrzymać tylko dzięki prawidłowemu prowadzeniu cukrzycy, a więc utrzymywaniu prawidłowej glikemii.

Bardzo przydatne w leczeniu polineuropatii cukrzycowej są zabiegi fizjoterapeutyczne oraz fizykoterapeutyczne. Pozwalają one złagodzić objawy oraz poprawić sprawność ruchową. Najlepiej udać się do doświadczonego specjalisty w tej dziedzinie, który dobierze indywidualny plan terapii. Mamy doświadczony zespół fizjoterapeutów w klinice FOOT – MED.

Profilaktyczne działania w  polineuropatii cukrzycowej powinny opierać się na  utrzymywaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Możesz to osiągnąć dzięki:

  • regularnym badaniom i wizytom kontrolnym u diabetologa,
  • przyjmowaniu leków zgodnie z zaleceniami lekarza,
  • samodzielnym pomiarom poziomu glikemii,
  • stosowaniu diety cukrzycowej,
  • codziennej aktywności fizycznej i zrezygnowaniu z używek.

 

Na załączonym filmie znajdziesz kilka podstawowych ćwiczeń które pomogą Ci poprawić funkcjonowanie z polineuropatią cukrzycową.

 

 

                                                     Fabian Wójcik

                                                     Specjalista leczenia ran

                                                     Pielęgniarz o specjalizacji chirurgicznej

 

 

Nasi eksperci dokładnie ocenią stan Twoich stóp, dostosują odpowiednie strategie profilaktyczne i leczenie, oraz udzielą Ci wsparcia i wiedzy, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć i zarządzać Zespołem Stopy Cukrzycowej. Naszym celem jest zapewnienie Ci najwyższej jakości opieki, abyś mógł cieszyć się zdrowymi i funkcjonalnymi stopami.

 

Umów wizytę w FOOT-MED Kraków:

ul. Zygmunta Miłkowskiego 11A

30-349 Kraków

tel.: 503 54 55 54

 

 

Umów wizytę w klinice
Foot-Med i zadbaj o swoje stopy
Napisz do nas
Formularz kontaktowy