Stopa neuropatyczna

STOPA NEUROPATYCZNA – TAJEMNICZY WRÓG, KTÓREGO NIE MOŻESZ IGNOROWAĆ!

 

Dane medyczne mówią, że w Polsce aż 30% osób z cukrzycą cierpi na stopę neuropatyczną. To niewyobrażalnie duża liczba, która powinna budzić naszą uwagę i zainteresowanie. Dlaczego jest to tak ważne? Czytając ten artykuł dowiedzą się państwo więcej.

Badania naukowe dowodzą, że stopa neuropatyczna może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerwów i kończyn. Osoby z tą przypadłością często doświadczają drętwienia, mrowienia, a nawet poważnych zmian w czuciu i odczuciu temperatury. To doprowadza do obniżenia jakości życia i utrudnienia wykonywania codziennych czynności!

 

Jak wygląda noga ze stopą cukrzycową?

Skóra na stopie jest sucha, kończyna pozbawiona owłosienia, zimna o bladym zabarwieniu, pojawia się bolesność w ruchu. Rany umiejscowione są zazwyczaj na brzegach stóp i czubków palców (dystalne części stopy).

 

Jak leczyć stopę neuropatyczną?

Samo wyrównanie cukrzycy nie wyleczy stopy, jeżeli zmiany jakie w niej zaszły są rozległe. Konieczna jest pomoc pielęgniarek i chirurgów czy chirurgów naczyniowych, specjalistów w leczeniu ran. Niestety chorzy zgłaszają się do specjalistów dopiero w tym momencie, kiedy stopy są zdeformowane, uniemożliwiają chodzenie, są na nich otwarte rany. Leczenie wówczas trwa długo, nawet kilka miesięcy, ponieważ rany stopy cukrzycowej goją się bardzo długo.

W początkowej fazie trzeba zmieniać opatrunki, nawet codziennie czy kilka razy dziennie. Jednym z najlepiej wyszkolonych specjalistów do zaopiekowania zespołu stopy cukrzycowej jest pielęgniarka oraz podolog. Dlatego, aby chronić się przed groźną raną cukrzycową, potrzebujemy kompleksowego podejścia.

 

Co stosuje się w leczeniu stopy neuropatycznej ?

W leczeniu stopy neuropatycznej zwykle stosuje się:

 

  • Odciążanie stopy, które może trwać nawet kilka miesięcy (pacjent nie może stawać na chorej stopie);
  • Udrażnianie zwężonych naczyń krwionośnych.
  • Usuwanie ognisk martwiczych;
  • Opanowanie zakażeń (stosuje się specjalistyczna środki i opatrunki)
  • Wyrównanie metaboliczne.

 

Zobacz efekty leczenia przez naszych specjalistów!

 

Poniżej ( w formie linku ze względu na naturę realistycznych zdjęć), przedstawiono stopę niedokrwienną Pani Barbary. Po kilku miesiącach terapii, rewaskularyzacji wewnątrznaczyniowej i dużego uporu i cierpliwości zarówno zespołu terapeutycznego jak i samej Pani Barbary i jej męża, doprowadzono do wygojenia ran, bez konieczności amputacji. Należy jednak pamiętać, że Pani Barbara nadal choruje – nie ma tylko ran. Działania profilaktyczne i kontrola podologiczna to niezbędna konieczność aby nie dopuścić do dużych problemów.

 

https://www.facebook.com/fabian.wojcik.31/posts/pfbid02XXXDxW7Apai1DZWxXkZacET4bkae9snjsLxTgjPwbjrfV8n9g2y5Wjfs3kb372rnl?__tn__=*F

 

 

Nasi eksperci dokładnie ocenią stan Twoich stóp, dostosują odpowiednie strategie profilaktyczne i leczenie, oraz udzielą Ci wsparcia i wiedzy, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć i zarządzać Zespołem Stopy Cukrzycowej. Naszym celem jest zapewnienie Ci najwyższej jakości opieki, abyś mógł cieszyć się zdrowymi i funkcjonalnymi stopami.

 

Umów wizytę w FOOT-MED Kraków:

ul. Zygmunta Miłkowskiego 11A

30-349 Kraków

tel.: 503 54 55 54

Umów wizytę w klinice
Foot-Med i zadbaj o swoje stopy
Napisz do nas
Formularz kontaktowy