Baza wiedzy

Istnieje wiele rodzajów schorzeń stóp. Część z nich może wymagać leczenia operacyjnego, część natomiast może być leczona zapobiegawczo. Aby rozwiać te wątpliwości, przygotowaliśmy bazę wiedzy. Opisujemy czym objawia się dana dolegliwość i jakie są możliwe opcje leczenia.

 

Leczenie nieoperacyjne

Leczenie paluchów koślawych

Paluch koślawy, nie poddany leczeniu, może doprowadzić do poważnych dolegliwości z chodzeniem, gdyż zmianie ulega biomechanika stopy, a mięśnie i więzadła stabilizujące stopę są mniej wytrzymałe. Dlatego należy dobrać właściwe leczenie, odpowiednie do stopnia deformacji palucha, aby zapobiec poważnym i nieodwracalnym powikłaniom.

Płaskostopie u dorosłych

Jednym z najczęstszych objawów płaskostopia (stopy płasko-koślawej) jest złudzenie „zbyt dużej ilości palców”. Nawet paluch potrafi zostać zauważony patrząc na stopę od tyłu. W prawidłowej stopie, tylko IV i V palec powinien być widoczny.

Paluch koślawy

Paluch koślawy (potocznie halluks/ hallux valgus) to inaczej deformacja stawu śródstopno – paliczkowego. O halluksie mówimy, gdy w wyniku tej deformacji pierwsza kość śródstopia wykrzywia się, kierując się na zewnątrz stopy, duży palec zaś ulega bocznemu odchyleniu w stronę pozostałych palców.

Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Problemy ze stopą cukrzycową są ważnym zagadnieniem i częstym powodem hospitalizacji. Większość schorzeń stóp, które dotyczą cukrzyków jest skutkiem dwóch poważnych powikłań tej choroby: uszkodzenia nerwów i słabego krążenia. Brak czucia i upośledzony przepływ krwi może spowodować, że mały pęcherz przerodzi się w poważną infekcję w ciągu kilku dni

Płaskostopie fizjologiczne u dzieci

Kiedy dziecko z płaskostopiem fizjologicznym stoi prosto, łuk stopy jest niewidoczny. Gdy dziecko siedzi lub stoi na palcach, łuk stopy ukazuje się. Ten stan zazwyczaj dotyczy obydwu stóp. Płaskostopie fizjologiczne jest powszechne u dzieci.

 

 

Leczenie operacyjne

Chirurgiczne leczenie halluxów

Większość haluksów może być leczona nieoperacyjnie. Jednakże gdy leczenie zachowawcze nie wystarczy, operacja może uwolnić Cię od bólu, skorygować współistniejące zniekształcenia stopy i pomóc Ci w powrocie do Twojej codziennej aktywności. Ortopeda pomoże Ci zadecydować, czy operacja jest najlepszym wyborem w Twoim przypadku. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz poszukiwanie metody leczenia haluksa, czy wspólnie z ortopedą podjąłeś już decyzję o operacji, niniejsze opracowanie pozwoli Ci lepiej zrozumieć tę procedurę.

Nerwiak Mortona

Jeżeli czasami masz uczucie, jakbyś chodził po szklanych kulkach i odczuwasz uporczywy ból w śródstopiu, być może cierpisz na schorzenie o nazwie nerwiak Mortona. Nerwiaki są łagodnymi nowotworami, wywodzącymi się z tkanki nerwowej. Nerwiak Mortona nie jest tak naprawdę nowotworem, tylko zgrubieniem tkanki, która otacza nerwy palców.

Palec szponiasty

Winą za to popularne zniekształcenie palców stopy często obarczane jest noszenie obuwia, które uciska palce – za ciasnego lub z wysokim obcasem. Jednakże palec szponiasty jest równie często wynikiem uszkodzenia nerwów, spowodowanego np. cukrzycą lub alkoholizmem i związanego z tym osłabieniem mięśni stopy.

Palec młotkowaty

Palec młotkowaty to zniekształcenie drugiego, trzeciego lub czwartego palca u stopy. Schorzenie polega na tym, że palec jest zgięty w środkowym stawie w taki sposób, że przypomina młotek. Początkowo palce młotkowate mają zachowaną ruchomość i wada może być skorygowana prostymi metodami, ale jeśli pozostanie nieleczona, może się utrwalić i wymagać interwencji chirurgicznej.

Umów wizytę w klinice
Foot-Med i zadbaj o swoje stopy
Napisz do nas
Formularz kontaktowy